Match Overview Sat 10/12/2013

Event Time Round Team 1 Team 2 Score Court
11U Non Ranked BD 14:00 QF Bhuman Jana+Marcus Shih Caleb Bhechsonggram+Justin Lu 21-19 10-21 16-21 1
11U Non Ranked BD 14:00 QF Christopher Chang+Lawrence Gao Benjamin Jin+Hoa Wei Wang 21-18 21-14 2
11U Non Ranked BD 14:00 QF Benedict Tirtohadi+Harry Zhang Silas Adkins+Sebastian Ongko 9-21 3-21 3
11U Ranked BS 14:00 RR1 Reno Guo Jedd Perea 13-21 11-21 3
11U Non Ranked BD 14:00 QF Jesse Dong+Jeremy Hsiao Kevin Lan+Edmond Wen w.o. 4
11U Ranked GS 14:00 RR1 Isabella Sun Ashley Yu 15-21 14-21 5
11U Non Ranked BS 14:00 R32 Zi Cong Wang Takuto Suga 21-11 21-9 6
11U Non Ranked GS 14:00 QF Dena Falahati Shivani Kedila 21-15 21-7 7
11U Non Ranked GS 14:00 QF Varshitha Kedila Shooka Falahati 21-12 21-15 8
11U Ranked GS 14:00 RR1 Zoey Yong Kodi Lee 21-15 14-21 21-15 9
11U Ranked BS 14:00 RR1 Trevor Hwee Codey Ma w.o. Won  
11U Non Ranked BD 14:30 C-QF Bhuman Jana+Marcus Shih Benjamin Jin+Hoa Wei Wang 21-13 21-16 1
13U Non Ranked GD 14:30 QF Raquel Lin+Halia Putra Brenna Phelan+Jessalyn Yam 21-8 21-6 2
13U Non Ranked GD 14:30 QF Kodi Lee+Ashley Yu Catherine Hu+Sandra Leo 21-16 21-10 3
13U Ranked BD 14:30 QF Daniel Huang+Joshua Lee Jerry Guo+Reno Guo 21-12 21-17 4
13U Non Ranked GD 14:30 QF Michelle Lin+Tiffany Shen Aimee Fuller+Huda Khan 21-6 21-9 4
15U Ranked GS 14:30 R16 Mitra Baskarapandian Jubilee Pham 21-8 21-17 5
15U Ranked GS 14:30 R16 Aileen Sun Lea Nakatsukasa 21-6 21-3 6
13U Ranked BS 14:30 R16 Ethan Chang Brandon Zhou 11-21 10-21 7
15U Ranked GS 14:30 R16 Mia Tsao Nicole Matsuda 21-10 21-4 8
13U Ranked BS 14:30 R16 Samuel Wang Ji Lu 9-21 14-21 10
15U Ranked GS 14:30 R16 Michelle Wang Marin Tchen 4-21 3-21 10
13U Non Ranked GD 14:30 QF Shivani Kedila+Varshitha Kedila Dena Falahati+Shooka Falahati 17-21 21-15 21-16 11
11U Non Ranked BD 14:30 C-QF Jesse Dong+Jeremy Hsiao Benedict Tirtohadi+Harry Zhang w.o.  
17U Ranked GD 15:00 RR1 Jubilee Pham+Michelle Wang Lea Nakatsukasa+Vonnie Wei 8-21 5-21 1
13U Non Ranked GS 15:00 QF Phoebe Tsui Huda Khan 21-2 21-7 2
13U Non Ranked XD 15:00 QF Bhuman Jana+Michelle Shen Maxwell Shih+Brenna Phelan 18-21 9-21 2
13U Non Ranked GS 15:00 QF Catherine Hu Raquel Lin 11-21 6-21 3
13U Non Ranked XD 15:00 QF Eric Lin+Michelle Lin William Wu+Sandra Leo 21-11 21-16 4
13U Non Ranked GS 15:00 QF Aimee Fuller Halia Putra 5-21 4-21 5
17U Ranked BS 15:00 R16 Mitch Tsao Samuel Huang 21-10 21-15 6
13U Non Ranked BS 15:00 RR2 Sebastian Ongko Matthew Mikailov 12-21 5-21 7
17U Ranked GS 15:00 RR1 Lynn Wang Ivorine Do 22-20 21-10 8
17U Ranked BS 15:00 R16 Justin Coca Brandon Putra 21-4 21-5 9
15U Ranked BD 15:30 RR3 Justin Coca+Boaz Lin Ian Tsao+Mitch Tsao 17-21 21-15 19-21 1
11U Non Ranked BS 15:30 R16 Marcus Shih Harry Zhang 17-21 21-19 16-21 2
13U Non Ranked GD 15:30 C-QF Brenna Phelan+Jessalyn Yam Dena Falahati+Shooka Falahati 21-12 21-16 3
11U Non Ranked BS 15:30 R16 Cody Nakatsukasa Justin Lu 21-9 24-22 5
11U Non Ranked BS 15:30 R16 Lawrence Gao Silas Adkins 21-5 21-6 5
11U Non Ranked BS 15:30 R16 Zi Cong Wang Christopher Chang 21-12 21-12 6
11U Non Ranked BS 15:30 R16 Caleb Bhechsonggram Edmond Wen 22-20 21-15 7
13U Ranked XD 15:30 RR1 Sebastian Ongko+Zoey Yong Samuel Wang+Marin Tchen 8-21 7-21 7
11U Non Ranked BS 15:30 R16 Benedict Tirtohadi Kevin Lan 13-21 5-21 8
11U Non Ranked BS 15:30 R16 Hoa Wei Wang Jesse Dong 18-21 12-21 9
17U Ranked XD 15:30 QF Clay Gilmour+Lynn Wang Jeff Chow+Gwyneth Wang 20-22 20-22 10
11U Non Ranked BS 15:30 R16 Jeremy Hsiao Benjamin Jin w.o.  
13U Non Ranked GD 15:30 C-QF Catherine Hu+Sandra Leo Aimee Fuller+Huda Khan w.o.  
17U Ranked BS 16:00 QF Ian Tsao Brenton Hwee 16-21 16-21 1
17U Ranked BS 16:00 QF Justin Coca Clay Gilmour 21-19 15-21 19-21 2
13U Non Ranked XD 16:00 SF Eric Lin+Michelle Lin Cody Nakatsukasa+Shannon Leo 21-4 21-12 3
17U Ranked BS 16:00 QF Romil Patil Soham Shewale 21-5 17-21 21-13 4
11U Non Ranked BD 16:00 SF Caleb Bhechsonggram+Justin Lu Christopher Chang+Lawrence Gao 11-21 15-21 5
13U Non Ranked BS 16:00 RR1 Matthew Mikailov Hanson Gao 10-21 12-21 6
11U Non Ranked BD 16:00 SF Kevin Lan+Edmond Wen Silas Adkins+Sebastian Ongko 21-15 21-14 7
13U Non Ranked GS 16:00 SF Tiffany Shen Phoebe Tsui 6-21 13-21 8
13U Non Ranked GS 16:00 SF Raquel Lin Halia Putra 21-4 21-14 9
13U Non Ranked BD 16:00 QF Maxwell Shih+Max Wang Ji Lu+Zi Cong Wang 5-21 7-21 10
13U Non Ranked GS 16:00 C-QF Catherine Hu Aimee Fuller w.o.  
17U Ranked BS 16:00 QF Jonathan Truong Mitch Tsao w.o.  
17U Ranked GD 16:30 RR1 Claire Chen+Ivorine Do Sydney Lee+Mia Tsao 11-21 7-21 1
13U Non Ranked XD 16:30 SF Max Wang+Jessalyn Yam Maxwell Shih+Brenna Phelan 16-21 21-18 20-22 3
11U Ranked GS 16:30 RR2 Zoey Yong Isabella Sun 18-21 16-21 4
11U Non Ranked BS 16:30 QF Benjamin Jin Harry Zhang 21-9 19-21 21-13 6
11U Non Ranked BS 16:30 QF Jesse Dong Kevin Lan 21-14 21-8 7
11U Ranked GS 16:30 RR2 Ashley Yu Kodi Lee 21-14 21-14 8
11U Ranked BS 16:30 RR2 Trevor Hwee Reno Guo 21-17 21-11 9
11U Non Ranked BS 16:30 QF Zi Cong Wang Cody Nakatsukasa 21-3 21-8 10
11U Non Ranked BS 16:30 QF Caleb Bhechsonggram Lawrence Gao 21-18 21-15 10
13U Ranked XD 16:30 RR3 Joshua Lee+Phoebe Tsui Samuel Wang+Marin Tchen 14-21 21-16 19-21 12
11U Ranked BS 16:30 RR2 Jedd Perea Codey Ma w.o. Won  
15U Ranked GS 17:00 QF Marin Tchen Sydney Lee 13-21 12-21 1
17U Ranked BS 17:00 SF Brenton Hwee Mitch Tsao 13-21 21-9 21-19 1
13U Ranked BD 17:00 SF Ethan Chang+Frank Sun Trevor Hwee+Connor Lam 17-21 21-15 21-16 2
13U Ranked BD 17:00 SF Daniel Huang+Joshua Lee Owen Che+Brandon Zhou 21-18 21-8 3
11U Non Ranked GS 17:00 SF Varshitha Kedila Michelle Shen 21-10 21-13 4
17U Ranked BS 17:00 C-SF Ian Tsao Samuel Huang 19-21 17-21 4
11U Non Ranked GS 17:00 SF Shannon Leo Dena Falahati 21-7 21-4 5
15U Ranked GS 17:00 QF Vonnie Wei Mia Tsao 13-21 11-21 5
13U Non Ranked GS 17:00 C-SF Huda Khan Tiffany Shen 8-21 5-21 6
13U Non Ranked BS 17:00 RR3 Sebastian Ongko Hanson Gao 5-21 8-21 7
15U Ranked GS 17:00 QF Megan Tsui Aileen Sun 16-21 18-21 8
15U Ranked GS 17:00 QF Mitra Baskarapandian Gwyneth Wang 10-21 5-21 9
17U Ranked BS 17:00 SF Clay Gilmour Romil Patil 21-14 21-11 10
13U Ranked BS 17:30 QF Brandon Zhou Boaz Lin 21-16 21-18 2
13U Ranked BS 17:30 QF Connor Lam Ji Lu 12-21 10-21 3
11U Ranked BS 17:30 RR3 Trevor Hwee Jedd Perea 19-21 21-16 21-13 4
15U Ranked GS 17:30 C-QF Lea Nakatsukasa Megan Tsui 5-21 4
13U Ranked BS 17:30 QF Elvin Tsang Owen Che 24-22 21-19 5
11U Non Ranked BS 17:30 SF Jesse Dong Benjamin Jin 22-20 21-13 6
17U Ranked BS 17:30 C-SF Brandon Putra Soham Shewale 25-23 6
13U Ranked XD 17:30 RR2 Joshua Lee+Phoebe Tsui Sebastian Ongko+Zoey Yong 21-12 21-8 7
13U Non Ranked GD 17:30 SF Raquel Lin+Halia Putra Shivani Kedila+Varshitha Kedila 21-14 21-11 7
13U Non Ranked GD 17:30 SF Kodi Lee+Ashley Yu Michelle Lin+Tiffany Shen 20-22 19-21 8
11U Non Ranked BS 17:30 SF Zi Cong Wang Caleb Bhechsonggram 21-5 21-14 9
13U Ranked BS 17:30 QF Frank Sun Daniel Huang 15-21 11-21 9
15U Ranked GS 17:30 C-QF Nicole Matsuda Vonnie Wei 5-21 10
11U Non Ranked BS 17:30 C-QF Hoa Wei Wang Benedict Tirtohadi 21-5 21-12 11
11U Non Ranked BS 17:30 C-QF Edmond Wen Silas Adkins w.o.  
11U Ranked BS 17:30 RR3 Reno Guo Codey Ma w.o. Won  
15U Ranked GS 18:00 SF Mia Tsao Aileen Sun 21-12 21-16 1
15U Ranked GS 18:00 SF Gwyneth Wang Sydney Lee 9-21 17-21 1
15U Ranked BD 18:00 RR1 Jeff Chow+Brenton Hwee Ian Tsao+Mitch Tsao 17-21 21-12 12-21 1
13U Ranked BD 18:00 Final Ethan Chang+Frank Sun Daniel Huang+Joshua Lee 13-21 21-18 9-21 3
13U Non Ranked GS 18:00 Final Phoebe Tsui Raquel Lin 21-12 21-10 3
15U Ranked GS 18:00 C-SF Jubilee Pham Michelle Wang 21-10 3
13U Ranked BD 18:00 C-SF Jerry Guo+Reno Guo Owen Che+Brandon Zhou 11-21 4
11U Ranked GS 18:00 RR3 Isabella Sun Kodi Lee 21-13 19-21 21-19 6
11U Non Ranked GS 18:00 Final Shannon Leo Varshitha Kedila 21-6 21-10 7
15U Ranked GS 18:00 C-SF Vonnie Wei Megan Tsui 21-11 7
13U Non Ranked BD 18:00 SF Eric Lin+William Wu Hanson Gao+Matthew Mikailov 11-21 11-21 8
11U Non Ranked GS 18:00 C-SF Shooka Falahati Michelle Shen 9-21 9
11U Ranked GS 18:00 RR3 Zoey Yong Ashley Yu 13-21 14-21 10
11U Non Ranked BD 18:00 Final Christopher Chang+Lawrence Gao Kevin Lan+Edmond Wen 17-21 21-14 21-18 11
13U Non Ranked GS 18:00 C-Final Tiffany Shen Catherine Hu w.o.  
13U Non Ranked BD 18:00 SF Ji Lu+Zi Cong Wang Codey Ma+Jedd Perea w.o.  
17U Ranked GD 18:30 RR2 Lea Nakatsukasa+Vonnie Wei Sydney Lee+Mia Tsao 5-21 10-21 1
11U Non Ranked BS 18:30 3/4 Benjamin Jin Caleb Bhechsonggram 8-21 7-21 2
13U Non Ranked GD 18:30 Final Michelle Lin+Tiffany Shen Raquel Lin+Halia Putra 23-25 21-10 21-12 2
13U Ranked BS 18:30 C-QF Samuel Wang Connor Lam 21-14 4
11U Non Ranked BS 18:30 Final Jesse Dong Zi Cong Wang 7-21 6-21 5
13U Ranked BS 18:30 SF Brandon Zhou Daniel Huang 21-17 21-10 5
17U Ranked GD 18:30 RR2 Claire Chen+Ivorine Do Jubilee Pham+Michelle Wang 21-4 21-3 5
11U Non Ranked BS 18:30 C-SF Hoa Wei Wang Marcus Shih 19-21 6
17U Ranked XD 18:30 SF Jeff Chow+Gwyneth Wang Samuel Huang+Megan Tsui 21-18 21-14 6
13U Ranked BS 18:30 SF Elvin Tsang Ji Lu 13-21 13-21 7
17U Ranked XD 18:30 SF Soham Shewale+Mitra Baskarapandian Brandon Putra+Nicole Matsuda 21-18 21-18 11
11U Non Ranked BS 18:30 C-R16 Takuto Suga Christopher Chang 21-17 12
13U Ranked BS 18:30 C-QF Ethan Chang Boaz Lin 10-21 12
15U Ranked GS 19:00 Final Mia Tsao Sydney Lee 19-21 19-21 1
11U Non Ranked BD 19:00 C-Final Bhuman Jana+Marcus Shih Benedict Tirtohadi+Harry Zhang 21-14 2
13U Ranked BD 19:00 C-Final Trevor Hwee+Connor Lam Owen Che+Brandon Zhou 22-20 2
15U Ranked BD 19:00 RR2 Justin Coca+Boaz Lin Jeff Chow+Brenton Hwee 14-21 16-21 3
13U Non Ranked BD 19:00 Final Hanson Gao+Matthew Mikailov Ji Lu+Zi Cong Wang 22-20 21-15 4
15U Ranked GS 19:00 C-Final Vonnie Wei Jubilee Pham 21-8 6
17U Ranked GS 19:00 RR2 Claire Chen Lynn Wang 21-18 12-21 15-21 7
11U Non Ranked GS 19:00 C-Final Shivani Kedila Michelle Shen 7-21 8
15U Ranked GS 19:00 3/4 Aileen Sun Gwyneth Wang 15-21 21-19 21-17 8
17U Ranked GD 19:30 RR3 Jubilee Pham+Michelle Wang Sydney Lee+Mia Tsao 5-21 5-21 1
17U Ranked XD 19:30 C-SF Clay Gilmour+Lynn Wang Samuel Huang+Megan Tsui 21-18 1
13U Ranked BS 19:30 Final Ji Lu Brandon Zhou 21-16 21-17 2
13U Ranked BS 19:30 C-SF Owen Che Samuel Wang 20-22 2
17U Ranked XD 19:30 Final Soham Shewale+Mitra Baskarapandian Jeff Chow+Gwyneth Wang 15-21 6-21 2
13U Ranked BS 19:30 C-SF Boaz Lin Frank Sun 21-19 3
17U Ranked GD 19:30 RR3 Claire Chen+Ivorine Do Lea Nakatsukasa+Vonnie Wei 21-17 21-18 3
13U Ranked BS 19:30 3/4 Elvin Tsang Daniel Huang 22-20 16-21 19-21 5
13U Non Ranked XD 19:30 C-SF Bhuman Jana+Michelle Shen Max Wang+Jessalyn Yam 18-21 6
13U Non Ranked XD 19:30 Final Maxwell Shih+Brenna Phelan Eric Lin+Michelle Lin 12-21 7-21 8
13U Non Ranked XD 19:30 C-SF William Wu+Sandra Leo Cody Nakatsukasa+Shannon Leo 17-21 12
17U Ranked BS 20:00 3/4 Mitch Tsao Romil Patil w.o. 1
17U Ranked BS 20:00 Final Brenton Hwee Clay Gilmour 12-21 21-11 20-22 4
13U Ranked BS 20:00 C-Final Samuel Wang Boaz Lin 21-14 7
13U Non Ranked BD 20:00 C-Final Eric Lin+William Wu Maxwell Shih+Max Wang 21-10 7
11U Non Ranked BS 20:00 C-QF Takuto Suga Justin Lu 30-29 9
17U Ranked GS 20:00 RR3 Claire Chen Ivorine Do 21-17 21-17 9
17U Ranked BS 20:00 C-Final Samuel Huang Brandon Putra 21-17 11
13U Non Ranked GD 20:00 C-Final Catherine Hu+Sandra Leo Brenna Phelan+Jessalyn Yam w.o.  
13U Non Ranked XD 20:30 C-Final Max Wang+Jessalyn Yam Cody Nakatsukasa+Shannon Leo 13-21 8
11U Non Ranked BS 20:30 C-SF Takuto Suga Edmond Wen w.o.  
17U Ranked XD 20:30 C-Final Brandon Putra+Nicole Matsuda Clay Gilmour+Lynn Wang 9-21  
11U Non Ranked BS 21:00 C-Final Marcus Shih Takuto Suga 10-21 12